Okolí a služby

Obec Michalovice

Obec leží pět kilometrů jihozápadním směrem od Havlíčkova Brodu u silnice na Humpolec v mírně zvlněné , zemědělsky využívané krajině , spadající k Úsobskému potoku .

První písemná zmínka je z roku 1377 . Obec je zde uvedena jako „villa Michalowicz“ tzv. „ves lidí Michalových“ . Roku 1430 patřila Mikuláši z Lípy a tím i k hradu Lipnici . V 17. století byla v majetku Frýdnavy (dnes Mírovka), pak až do roku 1791 patřila k panství ve Věži a do poloviny 19. století ke Květinovu . Jednalo se především o zemědělskou obec .

Samostatná obec byla až do roku 1979 , kdy byla připojena k Havlíčkovu Brodu . Po referendu v roce 1990 se znovu osamostatnila .

V obci byla jednotřídní škola , hostinec a mlýn . Škola byla přebudována na kulturní dům , který slouží jako obecní úřad , obecní knihovna a sál , kde se konají kulturní akce . Hospoda byla přebudována na obytné stavení a mlýn , který se dochoval , bude mít znovu obnovený náhon .

Nejslavnějším rodákem Michalovic je generál Karel Kutlvašr . Narodil se v domě č.p. 5 roku 1895 . V období I. světové války byl ruským legionářem . Za II. Světové války se účastnil domácího odboje „Obrana národa“ a v květnových dnech roku 1945 byl vojenským velitelem pražského povstání , krátce po válce se stal vojenským velitelem „Velké Prahy“ . Za protikomunistický odboj byl v prosinci 1948 zatčen a uvězněn na doživotí . V roce 1960 byl amnestován a v roce 1961 zemřel . Na jeho rodném domě byla v roce 1991 odhalena pamětní deska . V obci je též pomník padlých obyvatel obce v I. světové válce , který je umístěn na návsi a pomník padlých rumunských vojáků z konce II. Světové války , který je u příchodu do obce vedle přeložky silnice Havlíčkův Brod – Humpolec . Na jihozápadním konci obce se nachází smírčí kříž .

Obec se díky dobrému autobusovému spojení a blízkosti Havlíčkova Brodu v posledních letech rozrostla , avšak zůstal zachován její venkovský ráz . Je vystavěna kolem návsi , kde je hasičská zbrojnice , zvonička , hřiště s dětským koutkem a dva rybníky . Má vlastní vodovod , kanalizaci s čistěním odpadních vod a je plynofikována .  V místě je hlavně činnost zemědělská a dřevozpracující .

V obci fungují dva dobrovolné spolky – ženský spolek Vlasta a Sbor dobrovolných hasičů , jež hlavní měrou přispívají i k využití volného času obyvatel obce .

zdroj: http://www.obecmichalovice.cz/index.asp 

Prodej nemovitostí

Zajistíme pro Vás kompletní servis spojený s prodejem a koupí nemovitostí

Pronájem nemovitostí

Zajistíme pro Vás kompletní servis spojený s pronájmem nemovitostí

Zajištění hypotéky

Pro každého z Vás zajistíme hypoteční úvěr přes našeho finančního specialistu pana Ing. Martina Toulu, tel.: +420774665894, email: martin.toula@partners.cz

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT