Základní údaje o Městu Počátky

POČÁTKY

městečko na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina je místem klidu a pohody. Množství historických památek, příjemné životní prostředí, řada rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty roubené alejemi stromů, hluboké lesy s kopcovitým terénem jsou hodnoty, které je činí zajímavým. Vedle již zmiňovaného oplývá město a okolí možnostmi pěší i cykloturistiky, ozdravných pobytů v přírodě, houbaření, či jen odpočinku. Pobyt zde Vás nejdříve unaví, aby poté pohladil Vaše tělo a pomohl srovnat myšlenky. V zimních měsících můžete objevovat kouzlo přírody s ideálními běžkařskými terény. Dobu nepohody lze využít k automobilovým výletům na prohlídky takových architektonických perel jako jsou města Telč, Jindřichův Hradec, Jihlava, Třeboň, Slavonice, Dačice, zámků Červená Lhota, Hluboká, hradu Landštejn, Kozího Hrádku, či hradu Kámen s muzeem motorismu. Je to šance prožít zde čas pobytu dokonale a naplno.

HISTORIE MĚSTA:

Počátky leží v krajině Českomoravské vrchoviny, v kopcích pokrytých lesy, s bohatstvím rybníků, pramenů potoků, které jsou počátky velkých řek. Odtud město odvozuje původ svého jména. Pramenem Nežárky je Počátecký potok, jehož soutok s říčkou Žirovničkou je nejnižším místem počátecka (570 m). Jihovýchodně od soutoku se vypíná nejvyšší vrchol Vysočiny - Javořice (837m). Původně Počátky nejspíš představovaly pouze trhovou vesnici. Dodnes je patrný starý půdorys osady - ulice podél cesty (spojující Jihlavu a Jindřichův Hradec), rozšiřující se ve střední části, kde došlo k založení kostela. Podle archeologických nálezů i písemných zpráv osídlení Počátecka nesahá dále než do 2. pol. 13. stol., což ovlivnil fakt, že se nacházíme na Českomoravské vrchovin ě, tj. v nadmořské výšce kolem 600 - 750 m n. m., v oblasti, která k usazení díky kamenité půdě, bažinám a rašeliništím příliš nelákala. Navíc krajinu po celé 12. století a pravděpodobně ještě v 1. pol. Století třináctého pokrýval prales, tvořící přirozenou zemskou hranici s Moravou. Oblast se zalidnila až během německé kolonizace, která postupně pronikala proti proudům říček a potoků i do výše položených míst.
    Nejstarší písemná zpráva pochází z konce 80. let 13. stol. (nejspíše se váže k r. 1289, který byl oficiálně uznán i pro oslavy 700 let Počátek v r. 1989). Prvním známým majitelem je Vítek ze Švábenic, respektive jeho manželka Perchta z Kralovan, která mu Počátky přinesla věnem. Další majitel se uvádí Štěpán z Březnice až v 50. letech 14. stol. Majiteli Počátek se v r. 1389 stali Páni z Hradce. Tomáš Pešina z Čechorodu uvádí, že město za věrnost Menhartovi z Hradce během husitských válek získalo v r. 1439 právo zbudovat zděné hradby. Bohužel se privilegium s touto milostí nedochovalo, nejstarší máme až z roku 1504.
    Hospodářský rozmach města je patrný od 2. pol. 19. st., kdy zde bylo otevřeno hned několik továren, z nichž některé fungují dodnes, dále byla založena celá řada institucí a spolků. Největší turistický ruch město zažívalo na začátku 20. století, kdy bylo vyhledávaným rekreačním místem pro čisté ovzduší i léčivou vodu. V blízkém okolí leží Lázně sv. Kateřiny, které byly v tomto období velmi populární zvláště mezi pražskou smetánkou – navštívila je celá řada známých osobností, např. Julius Zeyer, bratři Čapkové…
    Právem jsou počátečtí pyšní na svého rodáka Otokara Březinu, nejvýznamnějšího básníka českého symbolismu. Narodil se rodičům Ignáci Jebavému a Kateřině Fákové jako druhorozený syn ze třetího manželství, Po ukončení školní docházky na počátecké škole, odešel studovat do Telče. Po působení v Jinošově, Nové Říši odešel do Jaroměřic, kde je i pochován. V jeho sousedství prožíval dětství jiný významný umělec, hudební skladatel Vítězslav Novák, který v Počátkách získal své první hudební vzdělání.
    Z  Počátek můžete vycestovat autem, na kole nebo pěšky, po vyznačených stezkách, do Telče, Studené, Jindřichova Hradce, Kamenice nad Lipou, Pelhřimova, Horní Cerekve (všechna města do vzdál. 25 km).

Zdroj: https://www.pocatky.cz/o-meste/ms-55/p1=55 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MĚSTU:
Oficiální název: Město Počátky

Kraj: Vysočina

Počet částí: 5

Starosta: Mgr. Karel ŠTEFL

Místostarostka: Ing. Marie Hrnčířová

Počet obyvatel: 2531

Průměrný věk: 38.0

Doručovací adresa: Palackého nám. č. 1, 394 64 Počátky

Telefon: 561 034 901, 561 034 903 - starosta

Fax: 561 034 901

E-mail: podatelna@pocatky.cz

web: www.pocatky.cz

ID datové schránky:icbbbzb

IČO: 00248843

DIČ: CZ00248843

Banka GE Money Bank
č.účtu.:  27-1000523834/0600

GPS:49.2604019N, 15.2399644E

nadmořská výška: 614 m n.m.

DALŠÍ INFORMACE

Pošta: ANO

Škola: ANO

Mateřská škola: ANO

Zdravotní zařízení:ANO

Policie: ANO

Kanalizace (ČOV): ANO

Vodovod: ANO

Plynofikace: ANO

ZDROJ: https://www.pocatky.cz/zakladni-udaje-o-meste/d-1023/p1=1012 

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT