Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Nikola Vaňková 21.1.2014 - Ukončení nájemní smlouvy (závady, kauce) - zobrazit

Dobrý den, než se obrátím na právníka ráda bych vznesla dotaz zde. K 26/4/2013 jsem ukončila nájem po 3 měsíční výpovědní lhůtě tak jak bylo sepsáno v nájemní smlouvě. K tomu samému..

Dobrý den, problém má více úhlů pohledu. Stěžejní je protokol o předání. Pokud jsou v něm zapsané vady, měla byste hradit pouze tyto konkrétní vady respektive náklady na jejich opravu..

Pavel V. 21.1.2014 - zobrazit

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, nedávno jsme se nastěhovali do podnájmu a zhruba v průběhu jednoho měsíce začla vycházet na povrch spousta skrytých vad, které nás začali značne omezovat..

Dobrý den, ve Vašem případě byla zcela jistě porušena nájemní smlouva ze strany pronajímatele. Jak sám píšete, pronajímatel Vám musí umožnit nerušený výkon Vašich práv, což se v..

Dominik 21.1.2014 - zobrazit

Dobry den,chtel jsem se zeptat kdyz nam realitni makler nasel byt a my se musime z duvodu prodejw bytu jeho bratra stehovat a on nam nasel jine bydleni a v byte jsme nebyly ani mesic tak mame pravo na..

Dobrý den. Nárok na provizi zprostředkovatele vzniká nejčastěji dosažením předmětu zprostředkování, tedy podpisem ve Vašem případě nájemní smlouvy. To, zda je nájem možné ukončit..

Jana 21.1.2014 - zobrazit

Dobrý den, prosím o radu, uzavřela jsem závaznou zprostředkovatelskou smlouvu o pronájmu bytu, chci ji ukončit, ale RK mi ji odmítá podepsat, že až po uplynutí 4 měsíců od podepsání. Ve..

Dobrý den, bohužel nemám k dispozici onu zprostředkovatelskou smlouvu, a tak nemohu posoudit zdali umožňuje ukončení před uplynutím doby sjednané. Z toho, co píšete usuzuji, že se bude jednat..

Daniela 21.1.2014 - zobrazit

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s provizí pro realitní kancelář v případě pronájmu bytu. Já si vždy myslela, že nájemce plati jeden nájem jako vratnou kauci pronajímateli, jeden..

Dobrý den, otázka týkající se provize u pronájmu nemovitostí je zde velmi častá. Předně je potřeba říci, že pro její určení dnes neplatí žádná přesná pravidla a je tedy plně v..

Simona 14.10.2013 - Změna zákona - splynutí stavby - zobrazit

Dobrý den, slyšela o nějakém splynutí stavby od nového roku. Týká se to i mne, pokud mám byt ve městě v jižních Čechách?

Dobrý den, Od nového roku dochází ke změně pojetí stavby a pozemku. Stavba se dle této úpravy stane součástí pozemku v případech, kdy stavbu i pozemek vlastní stejná osoba. Stavba pak..

Jana 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, měla bych takový dotaz. S přítelem jsme si před dvěma lety koupili byt na hypotéku. Na katastru jsme vedeni jako podíloví spoluvlastníci. Nyní se rozcházíme a já bych chtěla..

Dobrý den, protože jste spolu žili ve společné domácnosti déle jak jeden rok, spadáte do II. skupiny a ta je od daně darovací osvobozena. Navíc nebudete platit ani daň z převodu nemovitostí..

Anežka 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo platí daň z převodu nemovitostí? Jak získat stavební dokumentaci domu, která pravděpodobne neexistuje (pravdepod. stavba domu 1913)? Mohu koupit dům bez..

Dobrý den, daň z převodu nemovitosti platí prodávající. Pokud jde o stavební dokumentaci, samozřejmě dům lze koupit i bez ní. Nevím, jaké změny máte na mysli, ale jejich evidence je starostí..

Paserbumi 22.10.2013 - zobrazit

nedopatřenedm mě sesplatnili uvěr na 300 000 s ručenedm na domek a požadujed 940 000 ,odhad od nich na dům je 1 250 000 korun.Lze to nějak udělat a vzedt si hypote9ku a je vpiyatlt? Zikmund Josef..

Doporučujeme Vám kontaktovat příslušný bankovní ústav a dohodnout se na konkrétním řešení problému.

Robert 21.1.2014 - zobrazit

Dobrý den, mám zájem o koupi RD s parcelou o výměře 2800m2. Rád bych po koupi parcelu rozdělil na 3 části, a dvě z nich (bez zástavby) nabídl ke koupi za účelem další výstavby. Jak a..

Dobrý den, tyto informace zjistíte na odboru výstavby místně příslušného stavebního úřadu.

Petr 14.10.2013 - Změna vlastníka nemovitosti s hypotékou - zobrazit

Dobrý den, rád bych zjistil, zda je možné přepsat nemovitost, která je zatížena hypotékou ještě na několik let, na moji matku, která pobírá jen invalidní důchod?

Dobrý den, doporučujeme obrátit se na zástavního věřitele - banku, která poskytla úvěr, která Vám sdělí podmínky pro převod vlastnictví na jinou osobu. Nicméně podmínkou bude určitá..

Pavel 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, vlastním cca 10 let rodinný dům, který mi darovala babička. Pozemky okolo RD, pole, přes které vedla příjezdová cesta k mé nemovitosti, babička darovala mé sestře v září roku..

Dobrý den, na tento Vámi popsaný případ pamatuje občanský zákoník, a to v § 151o odst. 3: není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku (přístupové cesty) a není..

Ondřej 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, uvažuji, že si udělám půdní byt. Našel jsem prostor v domě se čtyřmi vlastníky, každý vlastní čtvrtinu domu, tedy i půdy. Dva vlastníci chtějí svoji polovinu prodat pro účel..

Dobrý den, v tomto případě bude zejména nutné vymezit jednotky v domě, který je dosud vlastněn ve stylu "všichni vlastní všechno". Což lze provést buď Prohlášením vlastníka (vyhotovuje..

Jan 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, nájemník mi dluží nájemné za 10 měsíců. Již jsem mu dal výpověď a chci podat žalobu na uhrazení dlužné částky. Poslal jsem mu (kromě mnoha telefonátů a mailů) jednu upomínku..

Dobrý den, ze zákona byste měl dlužníkovi dát možnost uhradit dluh v náhradním termínu. Proto stačí jedna upomínka a hned žalujte.

Helena 25.10.2013 - zobrazit

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu závažnou věc,moje maminka měla mozkovou mrtvici,je na přístrojích,není schopna komunikace,je v hlubokém kóma,má pronajtý byt,je možné ukončit nájem..

Jde opravdu o nelehkou situaci a je nám upřímně líto nemoci Vaší maminky. V tomto případě Vám doporučujeme kontaktovat pronajímatele a pokusit se s ním dohodnout na ukončení nájemního..

Zuzana Šípová 3.8.2013 - Předkupní právo - zobrazit

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude od nového roku s předkupním právem u mého bytu. Vlastním byt v podílovém spoluvlastnictví v centru Brna a chystáme se ho příští rok na jaře..

Vážená paní Šípová, Váš kamarád měl částečně pravdu. Dosavadní právní úprava (platný občanský zákoník „OZ“) omezovala převod spoluvlastnického podílu předkupním právem..

Marie N. 30.8.2013 - zobrazit

Dobrý den, Prodali jsme s manželem zahrádku začátkem března a nyní jsme se náhodou dozvěděli od sousedky, že máme platit nějakou daň za převod. V realitní kanceláři nás ubezpečili..

Dobrý den paní Marie, Ano, Vaše sousedka měla pravdu. Po každé právoplatně provedené prodejní transakci musí ze zákona prodávající zaplatit daň z převodu nemovitosti (kupující je pak..

Marcela 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, chtěla bych prodat byt a získané prostředky použít na pořízení nového bydlení. Jak se prokazuje, že mám v daném bytě bydliště, když trvalé bydliště mám hlášené jinde?..

Dobrý den, musíte doložit trvalé bydliště alespoň 2 roky. Ideální jsou např. SIPO složenky, účty za telefon, kde je uvedena jako Vaše adresa ta, kde se nemovitost nachází. Dále se dá..

Marie 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, chtěla bych prodat družstevní byt, ve kterém bydlím již 8 let a do OV může být převeden až za cca 11 let. Za získané finanční prostředky bych ráda koupila byt v OV. Chci se..

Dobrý den, jste osvobozena od daně z příjmů fyzických osob, protože práva a povinnosti k bytovému družstvu držíte déle než 5 let. Daň z převodu nemovitostí se na Vás nevztahuje.

Syl Pry 14.10.2013 - prostředkování nemovitosti - záloha na služby - zobrazit

Dobrý den, jednám s RK o zprostředkování pronájmu bytu. RK požaduje rezervační zálohu ve výši 1 měs. nájmu a k tomu částku za služby a 20%DPH. Nájem je standard, ale zálohu na služby..

Provizi za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti v zásadě stanoví realitní kancelář po dohodě s klientem. Pakliže vy, jako klient, který má zprostředkovateli uhradit provizi..

Luboš Mátl 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, prosím o radu. Prodávám družstevní byt (převod členských práv), protože kupující potřebuje od banky úvěr na koupi, žádá sepsání kupní smlouvy. Mám obavu, že podpisem..

Vážený pane Mátle, v případě převodu členských práv, jak správně uvádíte, se nesepisuje kupní smlouva, ale tzv. Dohoda o převodu členských práv a povinností s tím spojených. Předmětem..

Lukáš Tichý 14.10.2013 - zobrazit

Dobrý den. Chci se zeptat kupuji nemovitost a chci se zeptat kdo plati realitce provizi.Po mě chtějí 63 ticíc to mi příjde docela přehnané říkají si 4 procenta.Tak se chci zeptat jak to opravdu..

Dobrý den, provizi zpravidla platí prodávající, ale nemusí to být pravidlem – provizi může platit i kupující. Záleží na tom, jak to má určitá realitní kancelář nastavené. Dále píšete..

Nizar 25.12.2013 - zobrazit

dobry den, rad bych se zeptal. je-mozne vzit hokpteyu ve spanelsku muzu rucit nemovitosti v ceske rebublice ale prijem bych mel z pronajmu nemovitosti jiz nepracuji pobyram duchod 6 500 prijem z nemovitosti..

Pavla Týcová

Dobrý den,   banky v EU přijmou do zástavy nemovitost ležící v té zemi, ve které mají sídlo. Ve vašem případě by bylo možné využít neúčelovou (tzv. americkou) hypotéku u některé..

Vojta Mareš 12.8.2013 - Cena domu poškozeného povodněmi - zobrazit

Chtěl se zeptat na odhadní cenu mého domu. Celý dům nám vyplavily letošní povodně zhruba do 70 cm celé spodní patro. Statik nám řekl, že nedošlo k narušení statiky. Máte nějakou radu..

Dobrý den pane Mareši, I nemovitost zasaženou povodní lze prodat. Záleží na tom, v jaké záplavové zóně se vyskytuje, kolikrát byla podobnou událostí zasažena a kolik let uběhlo od této..

Bc. Alena Coufalová 18.8.2013 - zobrazit

Vážená realitní kanceláři, Vím, že můj dotaz možná hodíte do koše, ale přesto bych se chtěla poradit s někým erudovaným. Chystám se prodat byt po rodičích v centru města Klatovy..

Vážená paní Coufalová, Nejste první ani poslední, která nevěří realitním kancelářím, proto Vám to nemáme za zlé. V průběhu prodeje poznáte, že tento proces prodeje je složitý a..

Krista Zdráhalová 24.10.2013 - zobrazit

Dobrý den, rozhodla jsem se, že prodám garáž. Do konce roku v ní mám nájemce. Jak by bylo možno realizovat prodej, kdyby se současný nájemce rozhodl garáž ode mě koupit? A jaké všechny..

Pokud by se Vás současný nájemce rozhodl koupit vaši garáž, tak se ukončí smlouva o nájmu dohodou stran a uzavře se příslušná kupní smlouva, na základě které přejde vlastnické právo..

Jana 10.11.2013

Dobrý den, měla bych dotaz, chtěla bych prodat zahradu o výměře 2325m2. Je možný prodej i přes vaši realitku?

Dobrý den, samozřejmě je to možné. Doporučuji kontaktovat některou z našich poboček, která vám poskytne bližší informce a podmínky.

Marie 12.11.2013 - zobrazit

Dobrý den, v dědickém řízení jsem po matce získala 50% podíl na nemovitosti a pozemcích. Zbývajících 50% vlastní její bratr. Dům nelze ideálně rozdělit. Jsou v něm tři byty. Také..

Dobrý den, v tomto případě jde o spoluvlastnictví nemovité věci, přičemž v případě, kdy jeden ze spoluvlastníků se rozhodne svůj podíl na nemovité věci prodat, je povinen ho nabídnou..Nový dotaz