Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Zpět do poradny

Pavel V. 21.1.2014

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, nedávno jsme se nastěhovali do podnájmu a zhruba v průběhu jednoho měsíce začla vycházet na povrch spousta skrytých vad, které nás začali značne omezovat. Přestali fungovat zásuvky, po návštěve elektrikáře, jsme se dozvěděli, že elektrika je v havarijním stavu a potřebuje celá předělat, rošty na posteli se ukazaly být pouze slepené, garnýže spadly, ukazalo se ale, že byly vytrhnute a provizorně, avšak na prvni pohled nerozpoznatelně, uchyceny, plynový sporak taktéž přestává plnit svoji službu, zatim tedy ješte 2 ze 4 hořáků fungují, atd.... . Ve smlouvě máme uvedeno, že nám je pronajímatel povinen odevzdat byt včetně jeho zářízení ve stavu způsobilém pro řádné užívání a zajistit nerušený výkon našich práv spojených s nájmem bytu. Mohu to brát jako porušení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele? A ukončit tak nájemní smlouvu ve zkrácene době jednoho týdne misto dvou měsíců? Takto je to uvedeno ve smlouvě. Mohu nějákým způsobem dostat z makléře již zaplacenou provizi? Museli zjevně vědět o havarijním stavu elektriky, nehledě na ty ostatní zamaskovéné závady. Lze se nejak bránit nebo odmitnout předělání cele elektriky a navrhnout náhradní řešení? Rád bych, aby si to rekonstruovala až nebudeme v nájmu. Je z toho spouta nepořádku, nemluvě o uklidu, málování a snížení komfortu bydlení. Mam nárok na nějakou náhradu spojenou právě se snížením konfortu bydleni? Děkuji za Váš názor.

Dobrý den, ve Vašem případě byla zcela jistě porušena nájemní smlouva ze strany pronajímatele. Jak sám píšete, pronajímatel Vám musí umožnit nerušený výkon Vašich práv, což se v tomto případě neděje. Řešení se nabízejí dvě. Buď smlouvu vypovědět okamžitě z Vámi uvedených důvodů nebo trvat na odstranění závad a po dobu jejich odstraňování žádat úměrné snížení nájmu. Co se týká vrácení provize, pokud jste nebyli jinak domluveni, předčasným ukončením nájemního vztahu nárok na vrácení provize nevzniká. Slušná RK by Vám ale měla vyhledat náhradní bydlení bez nároku na odměnu.Nový dotaz