Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Zpět do poradny

Daniela 21.1.2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s provizí pro realitní kancelář v případě pronájmu bytu. Já si vždy myslela, že nájemce plati jeden nájem jako vratnou kauci pronajímateli, jeden nájem jako nájem na první měsíc pronájmu a třetí nájem realitce jako provizi. Je možné, aby si realitní kancelář řekla o 20% DPH k této provizi? Dám příklad - domluvený nájem je 8.700,-Kč včetně služeb spojených s užíváním bytu. Nájemce zaplatí: 8700,- jako kauci pronajímateli, dalších 8700,- Kč nájem na první měsíc a realitní kancelář si řekla o 8700,- + 20% DPH, což jestli se nepletu je 10440,- provize pro realitní kancelář. Dohromady tedy nájemce zaplatí 27840,- namísto 26100,-. Já si vždy myslela, že DPH je již započteno v těch 8700,-. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den, otázka týkající se provize u pronájmu nemovitostí je zde velmi častá. Předně je potřeba říci, že pro její určení dnes neplatí žádná přesná pravidla a je tedy plně v moci realitních kanceláří určit její výši i způsob úhrady. Někteří kolegové včetně mne razí teorii, že by provize měla činit jeden čistý (bez poplatků) měsíční nájem a na její úhradě by se měli podílet rovným dílem obě strany, tedy pronajímatel i nájemce, každý 50%. Bohužel praxe je jiná. Na realitním trhu se dnes pohybuje mnoho nejrůznějších anonymních zprostředkovatelů, kteří přetahují pronajímatele se slibem, že nezaplatí nic a celá provize spadne na nájemce. Tím však paradoxně trh poškozují. Je zřetelné, že pro nájemce je finanční zátěž spojená se vstupem do nájemního vztahu často neúnosná a z obchodu zbytečně sejde. Zaplatit totiž první nájem s poplatky, kauci a ještě provizi si opravdu nemůže dovolit každý i přesto, že měsíční placení nájmu by mu nečinilo potíže. Co se týká DPH, názory se také liší. Jedni tvrdí, že DPH je nutné přičíst k provizi jako je tomu i u jiných služeb. Někdo naopak zakomponuje DPH do provize, aby získal konkurenční výhodu. Nezbývá, než se na prohlídce makléře vždy dotázat, jaké jsou veškeré vstupní náklady do nájemního vztahu a jaká je přesná výše provize.Nový dotaz