Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Zpět do poradny

Tomáš 29.1.2014

Dobrý den, mám dotaz ohledně provize za zprostředkování nájmu bytu. Zprostředkovatel byl zároveň v jedné osobě i majitelem pronajímané nemovitosti. Za zprostředkování nájmu bytu si vzal provizi o výši dvou měsíčních nájmů. Smlouva byla uzavřena na jeden rok. Jelikož se v bytě začala vyskytovat plíseň a byl také problém s hygienicky závadnou vodou byli jsme nuceni po půl roce smlouvu vypovědět a odstěhovat se. Myslím si, že by pronajímatel měl vrátit alespoň polovinu provize jestliže byla smlouva vypověděna před uplynutím dohodnuté doby pronájmu z důvodu vad na nemovitosti. Co byste nám poradili a jak máme postupovat? předem děkuji za odpověď.

Pavla Týcová

Dobrý den, pomiňme nyní stav bytu. Zde došlo již na začátku k Vašemu plnění bez právního důvodu. Pokud je totiž zprostředkovatel zároveň vlastníkem nemovitosti a vystupuje-li v nájemní smlouvě na straně pronajímatele, pak se jedná o situaci, kdy je zprostředkovatel tzv. "samokontrahentem". Nešlo tedy ve své podstatě o zprostředkování a v takovém případě zprostředkovateli nevznikl nárok na provizi. Provizi, kterou takto inkasoval, by měl tedy vrátit v plné výši. V opačném případě se jedná o bezdůvodné obohacení. Doporučuji obrátit se na advokáta a podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení.  Nový dotaz