Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Zpět do poradny

Pavel Hejkal 29.1.2014

Dobrý den, uzavřeli jsme s realitní kanceláří rezervační smlouvu na pronájem bytu. A uhradili rezervační zálohu. Ve smlouvě je uvedeno mimo jiné toto : "Zprostředkovatel se zavazuje vykonat činnosti směřující k uzavření nájemní smlouvy ohledně předmětu specifikovaného v Bodě I. (viz. strana č. 1) (dále jen „Nemovitosti“) na základě které vlastník Nemovitostí (dále jen „Vlastník“) pronajme Nemovitosti Zájemci" Pronajímatel bytu nám zaslal smlouvu. Před podpisem smlouvy jsme ji nechali pro jistotu zkontrolovat právníkem, který nám oznámil, že se nejedná o nájemní smlouvu, nýbrž smlouvu o ubytování dle § 754 a následujících Občanského zákoniku. Upozornili jsme na to realitního makléře, ale ten na toto nereagoval. Protože jsme potřebovali řešit naši bytovou situaci, tak jsme podepsali smlouvu o ubytování a nyní na základě ní bydlíme v bytě, ale v podstatě na ubytovně. Podle našeho názoru RK nesplnila Rezervační smlouvu. Nájemní smlouva a Smlouva o ubytování jsou rozdílné typy smluv. Smlouva o ubytování nám poskytuje nižší právní ochranu se všemi důsledky. Jaký na to máte názor? Děkuji za odpověď.

Pavla Týcová

Dobrý den, není mi zcela jasné, proč jste podepisovali smlouvu o ubytování, když jste věděli, že se jedná o právní úkon, který neodpovídá povaze smluvního vztahu a ani Vaší představě. Takovou smlouvu jste měli odmítnout. Tato smlouva je pro účely nájmu bytu zcela nevhodná. Zprostředkovateli nárok na provizi samozřejmě nevznikl, protože se zavázal obstarat jiný typ smlouvy. To je stejné, jako byste někoho poslali pro pivo a on přinesl mléko. Spokojeni byste asi také nebyli. Motiv realitní kanceláře uzavírat tento typ smlouvy mi také není zcela jasný. Snad jediný důvod může být, že nemovitost, ve které bydlíte, není zkolaudovaná jako byt, nýbrž jako ubytovací zařízení. To bohužel bez patřičných dokumentů nedovedu posoudit.  Nový dotaz