Pod křídly zkušených

Poraďte se s námi

Obchod s nemovitostmi není zpravidla jednoduchá záležitost. Běžný člověk prodává či kupuje nemovitost v průměru 1 - 2 krát za život. V dnešní době jsou velice často nemovitosti zatížené právní či faktickou vadou, kterou laik jen těžko odhalí, a pokud ano, tak pro něj není snadné najít optimální řešení. Náš profesionální tým řeší tyto případy dnes a denně. Eliminujte rizika a poraďte se s profesionály.

Zpět do poradny

M. Šindelářová 29.1.2014

Dobrý den, prosím o radu. 3.7. jsme podepsali rezervační smlouvu na pronájem bytu, ihned jsme zaplatili rezervační poplatek 7500,-. V inzerátu bytu stálo, že byt je volný ihned. Na prohlídce nám bylo řečeno, že majitel nemá hotové revize na plyn a není ještě zavedená elektřina a že k nastěhování by byl byt k 1.8., možná o pár dní později. S tím jsme souhlasili, 1. srpen vyhovoval a pár dní už nás případně nezabije. Dostali jsme se tedy hned po dvou dnech k již zmíněné rezervaci. V rezervační smlouvě je uvedeno pouze to, že RK za poplatek nebude nadále nabízet pronájem dalším zájemcům. Toto RK dodržela. Bylo nám ale přislíbeno, že týden na to se dá dohromady smlouva o pronájmu a že nás budou kontaktovat. To se nestalo, volali jsme tedy my. Bylo nám řečeno, že pan majitel je na dovolené a vše se posouvá na další týden. To opět nevyšlo, majitel stále neměl čas. Takto se to posouvá dosud jen s tím rozdílem, že smlouva je už prý připravená, ale posílá se majiteli k podpisu do Prahy (majitel je nakonec asi někdo úplně jiný, než pán, který nám tak byl zprvu představen). Jelikož mi do nového bytu přijde nábytek, potřebovala jsem s majitelem domluvit podrobnosti alespoň o úschově, než se nastěhujeme. Majitel mi řekl, že to není problém a že když to dobře půjde, bydlet budeme možná už 1.9. To je minimálně o měsíc déle, než bylo původně ujednáno. Smlouvu jsme tedy zatím neviděli, za 7500 jsme si "koupili" zatím jen desetiminutovou asistovanou prohlídku bytu. Už toho máme dost, chtěli bychom vrátit rezervační zálohu, ale ve smlouvě nic o odstoupení není, ani tam není zmíněno datum, do kterého by mělo dojít k podpisu nájemní smlouvy. Jsou nějaké náležitosti, které smlouva musí obsahovat? Máme šanci dostat peníze zpět? Bydlet totiž potřebujeme dříve než v "možná v září", takto si několikadenní zpoždění tedy nepředstavuji, navíc služby ze strany RK jsou nulové, pořád se musím doprošovat informací a nikdo mi není schopen dát jasný termín.. Už jsem zoufalá a za toto jim peníze nechat opravdu nechci. Děkuji za odpověď.

Pavla Týcová

Dobrý den, Smlouva o rezervaci plní, a mnohé judikáty to potvrzují, totožnou úlohu jako Smlouva o budoucí smlouvě, byť ve značně zjednodušené verzi. Podstatnou náležitostí této smlouvy je mimo jiné jasné stanovení doby, do kdy má být budoucí smlouva, ve vašem případě nájemní, uzavřena. Bez stanovení této doby konkrétně či alespoň odvoditelným způsobem je tato smlouva uzavřena neplatně a vy máte jistě nárok na vrácení celé rezervační částky.      Nový dotaz